Logo Liptel

Šachové hodiny LISA

  Home  |  Základní vlastnosti  |  Technické vybavení  |  Hrací režimy  |  Funkce  |  Perspektiva  |  Reference  |  Výrobce

Nejčastější dotazy

 • Proč elektronické hodiny...

 • Proč kupovat hodiny LISA za 3800 Kč, když se dají koupit jiné už od 65 Euro?

  LISA jsou vysoce funkční a kvalitní hodiny. Jejich vlastnosti nemají na světě obdoby. Přesto jejich cena odpovídá pouze střední třídě. Podrobnosti ...

  Je veliké riziko, že po změně pravidel nebo hracích řádů FIDE apod. nebudou levné hodiny schopné vyhovět novým požadavkům, takže mohou být nadále použitelné prakticky jen na blicky a rapid. LISA umožňuje upgrade - dodatečnou změnu svých vlastních funkcí.

  Zatímco jsou ve výprodeji (protože nezvládnou ani režim FIDE 2001, přičemž existuje už i režim FIDE 2002!) nové hodiny, srovnatelné s hodinami LISA pouze cenou (nikoli vlastnostmi), LISA se kupuje jen jednou!

  LISA - hodiny příjemné pro hráče i rozhodčí

  LISA - hodiny, které opravdu fungují

  LISA nevyžaduje, aby byl během partie povolán mistr Hanuš


 • Kolik má LISA hracích režimů?

  Kdo se takto ptá základě zkušenosti s jinými digitálními hodinami, očekává jednoznačnou odpověď (např. 32). Avšak LISA je natolik komplexní, že uvedená otázka má téměř obdobný charakter jako dotaz "Kolik kilometrů kolejí má vaše helikoptéra?"

  Základních režimů je 128. U všech bonusových režimů lze navíc zvolit libovolný ze způsobů přidělování bonusu (čímž se počet možností násobí čtyřmi). Dále lze u všech uživatelských bonusových režimů nastavit čas, od kterého se v závěru partie teprve začíná bonus přidělovat.

  Obvyklé režimy jsou naprogramovány napevno, zbývající (jichž je většina) jsou uživatelské, tj. jdou nastavit podle individuálních potřeb na libovolný typ hry včetně speciálních (Opakování poslední periody, Gong...). Zůstávají v paměti i po vypnutí hodin, mohou být libovolně změněny (nebo zrušeny, aby se usnadnila volba ostatních).

 • Kolik časových kontrol mají režimy?

  Všechny režimy (kromě Blitz a Rapid, kde časové kontroly nemají opodstatnění) mohou mít u hodin LISA až 6 časových kontrol. Jeden z uživatelských režimů umožňuje časových kontrol až 99, což je více, než má i poměrně dlouhá partie tahů.


 • K čemu je upgrade, když LISA má rozsáhlé možnosti tvorby uživatelských režimů?

  LISA má mnoho vlastností, které může uživatel volit a měnit podle svých potřeb. Volby a změny lze na hodinách provádět přímo, a to komfortním způsobem pomocí tlačítek a menu. Programovací modul ani počítač k tomu není potřeba. Takto lze volit i hrací režimy a (v rámci daných možností) vytvářet své vlastní (tzv. uživatelské). Ty možnosti jsou sice velmi rozsáhlé, ale přece jen nejsou (a ani nemohou být) neomezené.

  Naproti tomu upgrade znamená zásadnější změny nad rámec toho, co může uživatel měnit na hodinách sám. Je to změna řídícího programu hodin. Je určena zejména pro případy, že se v budoucnu na funkci hodin objeví nějaké zásadně nové požadavky.

  Příklad: Po tahu proti pravidlům se soupeři přidávají dvě minuty (pravidla FIDE, čl. 7.4). To lze okamžitě automatizovaně provést (stiskem dvou tlačítek). Pokud FIDE v budoucnu penalizační čas změní, pro funkci automatizované penalizace bude LISA vyžadovat upgrade.


Informace a objednávky: infolisacz